فهرست

نقش پدر و مادر در پسر يا دختر شدن فرزند (28) مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط حاج سيد غلامرضا موسوي بروجردي   
سه شنبه ، 15 ارديبهشت 1388 ، 16:06

اسلام در 14 قرن پيش، در آن عصر و زمانيكه از اختراعات و اكتشافات و علم ژنتيك (يا قانون توارث امروزي آنها خبر و اثري نبود،‌ نقش مشترك پدر و مادر را در وضع جنين بقدري مؤثر دانسته، كه حتي پسر يا دختر شدن او را هم مربوط به حالات خاص زن و مرد معرفي نموده است.
از حضرت پيغمبر اكرم (ص) سؤال كردند، كه انسان در آغاز خلقت و آفرينش چگونه بوجود مي‌آيد؟
حضرت فرمود : آب مرد سفيد است،‌ و آب زن زرد رنگ، وقتي اين دو توأماً در رحم جمع شوند اگر مني مرد بر مني زن غلبه كند يعني زيادتر باشد، فرزند با خواست خدا پسر و اگر مني يعني اوول زن زيادتر باشد فرزند با خواست خدا دختر خواهد شد.
و نيز پيشواي ششم شيعيان امام صادق عليه‌السلام فرمود : اگر آب مرد سبقت گرفت (يعني زودتر انزال شد) فرزند شباهت به پدر و عموهايش پيدا مي‌كند و اگر بعكس شد، يعني آب زن بر آب مرد سبقت گرفت و زودتر آمد، نوزاد شباهت به مادر و دائيهاي خود دارد.
در كتاب دانش كه بگمان اروپائي‌ها مجموعه گرانبهائي از معارف بشري است مي نويسد : طي قرون متمادي بشر در باره اسرار توارث، دچار حيرت بود. فقط اواخر قرن گذشته،‌ شروع به درك چگونگي اين مسئله نمود. ولي مطالعات در باره اين موضوع، از اوايل قرن حاضر بصورت دانش مستقلي كه علم (ژنتيك) يا علم پيدايش موجودات نام يافته است. پايه گذار حقيقي اين علم جديد، راهبي است كه در صومعه (برون) واقع در نزديكي وين پايتخت اطريش مي زيسته و نامش هم (يوهان مندل) بوده كه در سال 1829 متولد شده بود.
بطوريكه ملاحظه فرموديد از نظر دانشمندان اروپا علم ژنتيك كاملاً جوان است. دانشمندان جنين شناس معتقدند كه نطفه زن نقش مؤثرتري در ايجاد و پرورش فرزنده بعهده دارد. يعني از زمان انعقاد نطفه تا وضع حمل سراپاي مادر براي نسل جديد حكم و وصفي مشابه يك تخم مرغ را خواهد داشت، نسبت به جوجه‌اي كه در آن است و رشد مي‌كند، خروس (تخم مرغ را) نطفه دار مي‌كند،‌ديگر تا زمانيكه جوجه هايش به حدّ رشد مي‌رسند تمام زحمات بعهده مرغ مادر است، پدر و مادر هم همين وضعيت را دارند. (اسپرم ماتوزوئيد) پدر به تخمك (اوول) مادر ميرسد، ‌يكي ‌ مي‌شود و شروع به فعاليت مي‌كند.
بعضي هم براين عقيده هستند : از وقتي كه زن حامله مي‌شود، عادت ماهيانه اش قطع مي‌شود، اين خون حيض در دو تصفيه خانه مجزا تبديل به مواد غذايي مي‌شود، يك قسمت آن غذاي دوران حيات رحمي جنين را از مجراي ناف تأمين مي‌كند، و نيم ديگرش در پستان مادر بصورت شيري غليظ و زرد رنگ بنام شير ماك ذخيره و تعبيه مي‌شود، كه بچه به هنگام تولد به آن غذا كه برايش جنبه حياتي دارد و (دربحث شير و شيرخوارگي) به اهميت آن اشاره مي‌كنيم، نياز دارد و اين خود درس توحيد و معرف عظمت خلقت آفرينش و اثبات رزق است كه خداوند تبارك و تعالي در تمام اين مراحل به تغذيه كودك، آنهم منطبق با احتياج روز و زماني او توجه داشته است كه عامل و حامل آنهم مادر است،‌ لا غير.
يكي از دانشمندان و صاحب‌نظران گويد : آغاز شدن زندگي از تركيب دو ياخته، فايده زيادي دارد، زيرا بدين طريق اولاد خصوصياتي را از پدر و مادر به ارث مي‌برد، اگر زندگي تنها از يك ياخته آغاز ميشد ، اولاد تنها خصوصيات مادر (يا يك نفر) را به ارث مي‌برد. 1
تا اينجا از نظر علم روز ثابت شد كه مادر، در بوجود آوردن فرزند و رشد او سهم مشترك ، بلكه بيشتري از پدر داشته است كه اين حقيقت هم براي ما مسلمانها تازگي نداشت، زيرا پيشوايان عاليقدر اسلام در چهارده قرن پيش تمام مطالب فوق را با بياني ساده‌تر ، براي پيروانشان تشريح و ضمن آيات 2 و رواياتي بازگو بلكه تصريح كرده‌اند : كه مبدأ خلقت انسان نطفه زن و مرد است، كه با هم در همين فصل براي نمونه به چند مورد آن اشاره نموديم.
پيشترها كه مردم به فرزندي كه پسر باشد بيشتر اشتياق و علاقه داشتند، به حكيم باشي‌ها ، رمال‌ها و دعانويس‌ها مراجعه و از آنان مي‌خواستند كه به آنها كمك كنند. در مناطق عشايري كه به داشتن اولاد ذكور از لحاظ زياد كردن ايل و تبار و پشتيباني قبيله‌اي نياز بيشتري داشتند، براي اينكه همسرشان حامله و حملش پسر شود، سعي مي‌كردند زن را در حالتيكه آمادگي و تمايل چنداني به مجامعت نداشته باشد غافلگير كنند، تا مني مرد زودتر انزال شود و اين اعتقاد را در اثر تجاربي كه داشتند بكار مي‌بستند، كه ما هم در دستورات پيشوايان دين در همين فصل تأييد كرديم، كه اگر مني مرد زودتر انزال شود، جنين با خواست خدا پسر و بالعكس اگر مني زن زودتر نزال شود، جنين با خواست خدا دختر خواهد شد.

1- خودشناسي و خداشناسي صفحه 107
2- آيه 2 سوره دهر (يا انسان

 
Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft! | Edited By ParsJoomla